Pust, nasmejanih ust!

PUST, NASMEJANIH UST!

MAŠKARE

(Janez Bitenc)

Od hiše do hiše, od vrat do vrat,

prinašamo smeh vam in s smehom pomlad.

Zato pa nam dajte en dinarček dva,

tri krofe, tri bobe in košček mesa.

 

Pust ima pomembno vlogo v vrtcu, saj z njim vključujemo in seznanjamo otroka v lastno kulturo in kulturno dediščino.

V tednu pred pustom smo strokovni delavci v vrtcu, otroke seznanili s pustnimi običaji, namenom pusta ter skupaj izdelovali pustno dekoracijo in maske. Prisluhnili smo pustnim norčavim pesmicam in deklamacijam. Preko spleta smo si ogledali različne maske po Sloveniji ter izseke iz karnevalov po Sloveniji. V večnamenskem prostoru smo pripravili razstavo izdelkov.

Na pustni torek so se po našem vrtcu sprehodile maškare. Otroci so se prelevili v klovne, vile, čebelice in različne junake. V večnamenskem prostoru smo imeli skupinsko fotografiranje. Strokovni delavci smo si nadeli skupinske maske-smeške. Na igrišču, so nas pozdravili kurenti, kjer je  potekalo pustno  rajanje.

Da bi maškare lahko opravile svoje poslanstvo, in sicer pregnale zimo, smo odšli na  povorko po našem kraju. Naše pustno rajanje je bilo prežeto z ustvarjalnostjo, razigranostjo in z obilico dobre volje.

 

Valentina Vogrinc in Ksenija Doler